نرم افزار های Flac 2d و Flac 3d

0

معرفی نرم افزار Flac Flac (2)

نرم افزار فلک (FLAC) که به انگلیسی مخفف Fast Lagrangian Analysis of Continua است، نرم‌افزاری برای مدلسازی عددی آنالیزهای ژئوتکنیکی پیشرفته خاک، سنگ و زمین به صورت دو و سه بعدی است.

همچنین این نرم ‌افزار به منظور آزمایش، آنالیز و طراحی توسط مهندسین معدن، زمین‌شناس و عمران مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این نرم‌افزار درهر پروژه ژئوتکنیکی که نیاز به آنالیز پیوسته دارد می‌توان استفاده نمود.

نرم افزار فلک با استفاده از فرمولاسیون تفاضل محدود صریح قادر به مدلسازی رفتارهای پیچیده‌ای چون مسائلی که چندین مرحله‌ای هستند، تنش‌ها و کرنش‌های بزرگ، رفتارهای غیر خطی مصالح یا سیستم‌های ناپایدار (حتی مواردی چون شکست، تسلیم در مقیاسی بزرگ و فروپاشی نهایی) می‌باشد.

ماژول‌های (قابلیت‌های قابل نصب) فلک

گزینه‌های مختلف فلک قابل تهیه (خریداری) و نصب هستند و به کاربران اجازه افزایش قابلیت‌های برنامه برای تامین نیازهای کاربر را دارند برخی از این ماژول‌ها عبارتند از: ماژول دینامیکی، ماژول خزش، ماژول جریان دوفازی، ماژول حرارتی، ماژول مدل‌های شامل C++ تعریف شده تسط کاربر)

FLAC توسط زبان ساخت‌یافته FISH حمایت می‌شود. به‌وسیله این زبان كاربر می‌تواند برنامه‌ها و توابع مورد نظر خود را برای افزایش كارآیی FLAC به آن بیفزاید.
FLAC می‌تواند به دو صورت مورد استفاده قرار گیرد: وارد كردن دستورات در خط فرمان و استفاده از رابط گرافیكی. رابط گرافیكی شرایط اجرای سریعتر فرمان‌ها را فراهم می‌كند. در حالت استفاده از خط فرمان، كاربر به اطلاعات بیشتری در مورد FLAC نیاز دارد كه برای كاربران مبتدی می‌تواند مشكل‌ساز باشد. زبان ورودی خط فرمان بر اساس كلمات قابل فهم است كه درك عمل آن را برای كاربر آسان می‌نماید.
هنگامی‌كه از رابط گرافیكی برای مدلسازی استفاده می‌شود، متن دستورات در قسمت برنامه نویسی آن ثبت و ذخیره می‌شود. مرسوم است که در مرتبه نخست اجرای یک پروژه از دستورات گرافیکی به‌علت سهولت کار با آن استفاده‌شده و در مراحل بعدی که نیاز به دقت بیشتر در انجام عملیات می‌باشد، از بخش دستوری کمک گرفته می‌شود. اطلاعات یك فایل FLAC به آسانی از طریق تغییر متن آن تغییر می‌یابد و چند فایل را نیز می‌توان برای اجرای مراحل مختلف یك تحلیل به یكدیگر مرتبط ساخت. این كار برای مطالعات دقیق مناسب است.
علاوه بر موارد کاربردی که در بالا ذکر شد، این برنامه از قابلیت‌های دیگری نیز برخوردار می‌باشد که عمده‌ترین کاربرد آن در مسائل ژئوتكنیك می‌باشد. از این برنامه همچنین برای تحلیل و طراحی در مهندسی معدن و ساختارهای زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه روش حل معادلات جابجایی، امكان تحلیل شكست و ریزش را كه پدیده مهمی در معدنكاری می باشد فراهم می‌سازد.

 چند مورد از کاربردهای نرم‌افزار FLAC در پروژه‌های کاربردی:
در اینجا به چند مورد از کاربرد‌های این نرم افزار که در پروژه‌های واقعی انجام گرفته است، اشاره می‌گردد:

  •  تحلیل پایداری شیب در سدها، معادن روباز و …
  •  بررسی نشست حاصل از حفر تونل‌های کم‌عمق در مناطق شهری
  •  تاثیر روش بازکردن تونل بر پایداری آن
  • طراحی کارگاه‌های جبه‌کار طولانی در معادن زیرزمینی

FLAC/Slope
در بسته نرم افزاری FLAC نرم افزار پرکاربردی به نام FLAC/Slope وجود دارد که به تحلیل پایداری در شیب‌ها می‌پردازد. این نرم‌افزار توانایی مدلسازی شیب‌ها را داشته و منطقه را از لحاظ توزیع تنش، خصوصیات مکانیک سنگی و … مدلسازی می‌نماید. البته SLOPE نیز نرم افزاری بسیار کوچک بوده و توانایی مدلسازی مسائل پیچیده را ندارد. با خود نرم‌افزار FLAC می‌توان تمام کارهای FLAC SLOPE را با دقتی بیشتر انجام داد.

FLAC3D
همانطور که ذکر شد برنامه FLAC یک برنامه دوبعدی می‌باشد. نرم‌افزار FLAC3D نسخه سه‌بعدی این نرم‌افزار است و امکان مدل‌کردن ساختارهای مختلف را به‌صورت سه‌بعدی برای کاربر فراهم می‌کند و دستیابی به جواب‌های دقیق‌تر را ممکن می‌سازد.
از مزایای مدل سه بعدی شامل چرخش، تحلیل از زوایای گوناگون، تعیین دقیق تنش‌های واقعی و … برخوردار می‌باشد.
آخرین نسخه از نرم‌افزار FLAC، ورژن‌های 4 و 5 می‌باشد که هر دوی آن‌ها تحت ویندوز می‌باشند.

 

 

.Home-icon3

.

.

Geotechnics-AdverMine-AdverGIS and RS-AdverMaterials-Adver

0

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.